Cestujeme na Cyprus

13. December 2016

15. decembra o 20.00 premiérovo nastupujeme vo Vyzývacom pohári CEV (Challenge cup) a to hneď na ďalekom Cypre proti miestnemu klubu AEL Limassol, ktorý má v tejto súťaži bohaté skúsenosti. Odveta bude 12. Januára o 18.00 hod v hale SOŠ Pezinok.

Ale život nie je len o volejbale

Cyprus je ostrov v Stredozemnom mori ležiaci 113 kilometrov južne od Turecka a 120 km západne od sýrskeho pobrežia. Je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Najvyšším vrchom je Olympos, ktorý dosahuje 1 952 m n. m..

Cyperská republika (po grécky Κυπριακή Δημοκρατία – Kypriakí Dimokratía), je štát na ostrove Cyprus v Stredozemnom mori, 113 kilometrov južne od Turecka.
Okrem Cyperskej republiky je na ostrove Cyprus aj Severocyperská turecká republika, štát ktorý medzinárodne uznáva iba Turecko. Vznikol odtrhnutím severnej časti ostrova od pôvodného Cypru.
Cyprus je od roku 2004 členom Európskej únie.

vlajka

Limassol

je druhé najväčšie mesto Cypru a rozhodne najväčší a najdôležitejší prístav, ktorý odbavuje cestovné i nákladné lode. Základom pre vznik mesta bol antický Amáthous, ktorého pozostatky je možné vidieť tu a tam a na jeho mieste sa dnes týčia do výšky moderné hotely.
Limassol je známy ako centrum vinárskeho priemyslu a ako centrum obchodu s nápojmi vôbec, známe je napr. pivo miestnej výroby KEO alebo kvalitné ovocné šťavy a vína. V mestských záhradách sa pravidelne konajú bujaré vinárske slávnosti a festivaly.
Miestni architektonický mix zahŕňa stavby z mnohých rôznych období – od Osmanov, Križiakov až po súčasné moderné hotelové a priemyselné zóny. Známou pamiatkou je rovnomenný hrad, dnes spojený s múzeom byzantských predmetov, brnení a keramiky, na ktorom sa v roku 1191 ženil Richard Levie srdce s nevestou, ktorú si sem prišiel vyslobodiť zo zajatia obyvateľov Cypru. V okolí hradu je množstvo tržníc ponúkajúcich rôzne ručne vyrábané výrobky, korenie, olivy, dary mora, apod. Najstaršie osídlené miesto mesta dnes leží pod mnohými hotelmi na východnom okraji dnešného Limassolu. Neprehliadnuteľný je tiež minaret patriaci k najväčšej mešite v meste.
Miestne pláže sú miestami piesočnaté, miestami kamienkové. Lokalít vhodných na kúpanie je tu menej než v iných letoviskách, ale sú. Hotely sa snažia nahradiť chýbajúce pláže všadeprítomnými bazénmi, poskytujú i široké spektrum ďalšieho vyžitia, predovšetkým športového – stolný tenis, futbal, nohejbal, biliard, apod.
Je tiež možné podniknúť niektoré z mnohých výletov po okolitých pamiatkach, napr. na staroveké nálezisko Kourion či Amathous alebo do amfiteátru v Episkopi.

Zaujímavé miesta na Cypre

Larnaka je malé mestečko a je doslova prvou otvorenou bránou na Cyprus. Leží blízko medzinárodného letiska a nájdete tu najstarší kostol na ostrove, množstvo obchodíkov a neďaleko mesta aj zvyšky larnackého akvaduktu.
Ayia Napa je najrušnejšie a najpopulárnejšie letovisko, kde o zábavu nie nikdy núdza. V centre mesta je krásny kláštor zo 16. storočia, ktorý určite musíte navštíviť.
Paphos je moderne založené mesto s peknými plážami v okolí, s obdivuhodnou kráľovskou hrobkou a niekoľkými pozostatkami rímskych stavieb.
Nikózia je hlavné mesto Cypru a je rozdelené líniou prímeria medzi tureckým a gréckym obyvateľstvom. Mesto má obdivuhodne zachovalé hradby. Viac pamiatok je na tureckej strane a k jej návšteve budete potrebovať pas.
Troodos je najvyšším pohorím na Cypre s krásnymi dedinkami a najvyššou horou na ostrove Mount Olympos, kde sa dá v zime skvelo zalyžovať.
Protaras – malé letovisko s krásnymi plážami, veternými mlynmi a ovocnými záhradami.

pláž

Jazykový rýchlokurz

prosím – parakaló
ďakujem- efcharistó
dobré ráno/deň – kaliméra
dobrý večer – kalispéra
dovidenia – adío
ahoj – jássas
áno – né
nie – óchi
možno – íssos
ako sa voláte? – pós sas léne?
koľko je hodín? – tí óra íne?
kde bývate? – pů menéte?
hovoríte grécky? – miláte eliniká?
nie, nehovorím – ochi, den milao.
rozumiem trochu – katalavéno ligo.
nerozumiem – den katalavéno
koľko to stojí? – póso káni?
polícia – astynomia
banka – trapeza
peniaze – lefta
cena – timí
kreditná karta – pistotikí karta
poštovná známka – gramatosimo

Napätie 240 V, pre používanie elektrických prístrojov je nutný adapter.

Smutná zaujímavosť z nedávnej histórie -

Famagusta – cyperské mesto duchov, kedysi si tu užívali filmové hviezdy, dnes je to raj korytnačiek

mesto duchov